Jak zaplanować tani i udany wakacyjny urlop?

W miarę przybliżania się sezonu wakacyjnego warto zacząć go planować, aby później nie tylko nie mieć problemów z organizacją, ale też uniknąć wysokich kosztów, które rosną wraz z wykruszaniem się tańszych ofert. Dziś piszemy, jak zorganizować wyjazd wakacyjny, który będzie nie tylko udany, ale też możliwie tani.

 

Urlop wakacyjny – noclegi

Najważniejszą kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę, planując tani urlop są noclegi. Aktualnie bez większych problemów znaleźć można miejsce, w którym nie tylko wygodnie i komfortowo się wyśpimy, ale też nie zapłacimy za nie kroci. Raczej nie ma co oczekiwać na wyjazd wakacyjny najwyższego standardu w niskiej cenie – ale z powodzeniem uda się trafić na dobry pokój. Ofert noclegowych jest sporo, a cena jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru – dlatego też te tanie i w najlepszym standardzie rozchodzą się bardzo szybko. Im prędzej je zarezerwujemy, tym lepiej. Warto zainteresować się szczególnie prywatnymi kwaterami, schroniskami czy hostelami. Jeśli lubimy obozowanie, ekonomiczne będą też campingi, a na wyższy, ale wciąż tani standard możemy liczyć w pensjonatach i mieszkaniach na wynajem. Najlepiej dokonać wyboru przy użyciu wyszukiwarek i internetowych baz noclegowych, które pokażą nam listę obiektów najlepiej dopasowanych do naszych preferencji. Najlepiej dokładnie sprawdzić i dopytać o szczegóły, by obyło się bez przykrych niespodzianek.

 

Wyjazd wakacyjny – tania podróż

Kolejnym aspektem, na którym możemy oszczędzić na urlopie, jest podróż do miejsca docelowego. Najlepiej najpierw dowiedzieć się, jaki środek transportu jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o nasz cel na urlop wakacyjny. Możemy skorzystać albo z prywatnych metod przemieszczania się albo z publicznych środków transportu. Mogą się okazać przydatne wypożyczalnie samochodów lub tanie loty – obecnie w wiele miejsc można dolecieć za grosze. Najlepsza metoda to porównanie połączeń transportowych – niekiedy na środki publiczne możemy stracić wiele czasu, podczas gdy dzięki dzieleniu samochodów czyli carpoolingu możemy sporo zaoszczędzić. Czasu i pieniędzy! Przesiadki w transporcie publicznym są sensowne, gdy chcemy zwiedzić więcej miejsc – wtedy zapewne koszty biletów również nie będą wysokie. Istotny będzie też bagaż, jeśli mamy go sporo, transport publiczny może być uciążliwy – nie ma w tym wypadku sensu oszczędzać. Wyjazd wakacyjny ma być przyjemnością – zadbajmy o to od pierwszych jego chwil.

 

Jedzenie na urlopie – tanio i smacznie

Urlop wakacyjny to najlepsza okazja na skosztowanie regionalnych smaków regionu, do którego podróżujemy. Dla wielu osób jest to ważniejsze od atrakcji turystycznych. Zazwyczaj jednak koszty regionalnych posiłków są dla turystów wysokie – zwłaszcza w restauracjach, dlatego znalezienie taniego i smacznego miejsca może nie być łatwe. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z opiniami lokalnych mieszkańców, którzy najpewniej podpowiedzą, gdzie dobrze zjeść bez możliwości zbankrutowania. Niezłą opcją jest także gotowanie samodzielnie – z najlepszych, lokalnych produktów możemy przygotować danie znakomite, możliwe nawet, że lepsze niż w restauracjach. Wystarczy kuchnia czy grill w miejscu, w który się zatrzymaliśmy. Pomocne mogą okazać się także poradniki internetowe, które podpowiedzą nam odpowiednią lokalizację na posiłek w atrakcyjnej dla nas cenie. Na wakacje z plecakiem, aby oszczędzić można zabrać własny prowiant, który również będzie dobrze smakował po wyczerpującej wędrówce. Warto jednak chociaż raz zakosztować regionalnych smaków – potrawy lokalne nigdzie indziej nie smakują tak dobrze! Smacznego! 🙂