Wakacje first minute czy last minute? Co się bardziej opłaca?

Lato to dla większości z nas czas urlopów i wyjazdów, odpoczynku od codzienności i zmiany. Wiele osób chce na takim wyjeździe dobrze się bawić przy jak najniższych wydatkach – nie ma się czemu dziwić. Jednak czy wycieczki first minute rzeczywiście są takie opłacalne? Może lepiej zdecydować się na last minute? Postaramy się podpowiedzieć, co będzie lepszym wyjściem i dla kogo kierowane są poszczególne rozwiązania. Na pewno pomoże to podjąć decyzję o zakupie wyjazdu!

 

Kupować czy czekać – oferty first minute

Oferty first minute i last minute oczywiście znacząco się różnią – first minute klienci kupują na dużo wcześniej, niż ma miejsce sam wyjazd, natomiast last minute kupuje się praktycznie w ostatniej chwili, niemal na moment przed odlotem. Ze względu na te terminy są to zatem oferty atrakcyjne, ponieważ ceny obu opcji są o wiele niższe niż w szczycie sezonu. Czy jednak warto się na nie decydować? Wycieczki first minute jest idealne dla osób, które chcą mieć zakup z głowy – to oferta przeznaczona szczególnie dla rodzin z dziećmi i dla dużych grup – oczywistym jest, że w przypadku first minute miejsc na wycieczkę jest znacznie więcej, dzięki czemu polecimy nawet w sporym zespole – w last minute raczej niemożliwe jest znalezienie biletów dla całej, kilku lub nawet kilkunastoosobowej grupy, nie tylko w samolocie, ale także w hotelu, a już szczególnie w środku sezonu. Kiedy więc chcemy znaleźć bilety na wyjazd w wymarzone miejsce, a chcemy jechać w kilka osób lub po prostu całą rodziną, konieczne będzie zarezerwowanie terminu, najlepiej od razu jak tylko pojawią się oferty. Dotyczy to szczególnie popularnych kierunków takich jak Hiszpania, Grecja czy Bułgaria lub Egipt czy Maroko. Hotele o lepszym standardzie, także tym dopasowanym do dzieci mogą szybko się wyprzedać, zatem trzeba kuć żelazo póki gorące – najlepiej jeśli mamy jakieś znajomości w biurze podróży. W takich chwilach mogą nam pomóc zaklepać najlepsze hotele w najlepszej lokalizacji.

 

Wycieczki first minute – kiedy kupić?

Oferty first minute pojawiają się stosunkowo szybko – należy kupować bilety możliwe jak najwcześniej – organizatorzy chcą jak najszybciej sprzedać wycieczki first minute, dzięki czemu mogą stale aktualizować oferty. Rodzinne wakacje to jedno z lepszych rozwiązań na wyjazd first minute, ponieważ poza niskimi kosztami i gwarantowanym miejscem mamy dodatkowe profity. Niekiedy są to różnego rodzaju upominki, innym gratisowe miejsca dla pociech. Miejsca rozchodzą się szybko – trzeba się śpieszyć, bo czasami nawet styczeń czy luty to już za późno. Im wcześniej tym też większy wybór – jest mniej czasu niż w kolejce po świeże bułeczki. Kilka rodzin czy paczka przyjaciół musi być gotowa na decyzję już kilka miesięcy przed wyjazdem – last minute to zdecydowanie nie jest opcja dla takich dużych grup. Niestety jednak nawet wyjeżdżając w 2 czy 4 osoby i wybierając popularne kierunki jak Grecja, Cypr czy Hiszpania możemy mieć problem ze znalezieniem miejsc. Rezerwacje warto wykonać wcześniej – najlepsze hotele niestety nie będą na nas czekały – najszybciej rozejdą się te najlepsze, w najlepszych cenach. Im później, tym gorsze hotele, bądź całkiem niezłe, ale w wysokiej cenie.

 

Kto powinien wybrać last minute?

Co zatem z last minute? Dla kogo są przygotowane? Oferty last minute przygotowywane są głównie dla osób, które po prostu mogą pozwolić sobie na wyjazd z dnia na dzień. Reprezentanci wolnych zawodów, osoby bez konkretnych planów, wymagające jedynie słońca, piasku i wypoczynku. Kiedy wszystko nam jedno kiedy, gdzie i na ile – last minute to dla nas dobry pomysł. To też opcja dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na urlop zaklepany z dużym wyprzedzeniem – dla tych posiadających własną działalność to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na wymarzone miejsce w samolocie trzeba sobie poczekać, a wręcz je upolować. Zastanawiając się nad last minute, trzeba też wiedzieć, że raczej w sezonie najwyższym, czyi w lipcu i sierpniu nie mamy co liczyć na wyjazd. Lub będzie bardzo ciężko. Owszem, są hotele, ale też raczej niepolecane, a te o lepszym standardzie podnoszą ceny, bo wiedzą, że i tak ktoś przyjedzie i zajmie pokój. Poszukiwania last minute najlepiej wychodzą w maju i czerwcu oraz w październiku-grudniu. Wtedy mamy pewność dobrej ceny i najlepszej oferty, dzięki czemu na pewno będziemy zadowoleni ze swojego wyjazdu. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość – to mogą być żmudne poszukiwania, szczególnie kiedy nastawiliśmy się na konkretny cel. Na pewno jednak będzie warto walczyć o miejsca – zarówno finansowo, jak i rozrywkowo będziemy zadowoleni!